Zwierzęta jako prezent pod choinkę. Czy to dobry pomysł?12.12.2022

Zwierzęta jako prezent pod choinkę. Czy to dobry pomysł?

12.12.2022

W okresie przedświątecznym na szczególną uwagę zasługuje temat kupowania zwierząt jako prezent „pod choinkę”, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że decyzja o posiadaniu (zakupie, podarunku, przygarnięciu), zwierzęcia powinna być podjęta odpowiedzialnie. W trosce o dobrostan zwierząt oraz ich prawidłowy rozwój i hodowlę należy mieć na uwadze wszystkie obowiązki opiekuna zwierzęcia - zarówno hodowlanego, gospodarskiego, towarzyszącego czy domowego, które wynikają z ustawy o ochronie zwierząt.

Na szczególną uwagę zasługuje posiadanie zwierzęcia egzotycznego, które sprowadzane w celach pokazowych czy reklamowych narażone jest na kontakt z przypadkowymi osobami oraz utrzymywane nierzadko w nieodpowiednich dla niego warunkach. Każda decyzja prowadząca do posiadania zwierzęcia powinna zostać poprzedzona zdobyciem rzetelnej wiedzy o gatunku, warunkach, utrzymaniu, charakterze konkretnego osobnika oraz możliwościach jego przystosowania się do przygotowanego miejsca.

Sytuacja ma się podobnie z przekazywaniem zwierząt w formie prezentów. Zwierzaki to nie pluszaki i po okresie fascynacji i euforii wymagają stałej uwagi i opieki. Uświadamianie tego wymaga dojrzałości i odpowiedzialności przed przyjęciem czy przekazaniem takiego prezentu.
Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina także, że zwierzę powinno zostać nabyte z wiarygodnego miejsca, które posiada odpowiednie warunki do hodowli, sprzedaży i utrzymania zwierząt. Wszelkie zauważalne nieprawidłowości powinny być zgłaszane odpowiednim instytucjom i jednostkom.

Przypominamy!
Decyzję o przygarnięciu, zakupie zwierzęcia należy za wsze podjąć świadomie! Powinna być ona przemyślana! Zwierzę podarowane pod choinkę to nie jest dobry pomysł. Po świętach, a w zasadzie aż do końca stycznia, daje się zaobserwować zwiększoną liczbę zwierząt trafiających do schroniska. Zwierzę nie jest rzeczą! Wymaga troski i szacunku.

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Oberda (12 grudnia 2022)
Opublikował: Wojciech Zalewski (20 marca 2023, 10:30:08)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 57