Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem pierwszego przypadku ASF w woj. pomorskim
W dniu 21.05.2020r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconego zagrożeniu afrykańskim pomorem świń w związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku ASF u dzików w woj. pomorskim w powiecie nowodworskim.
Na spotkaniu przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej przedstawili działania jakie dotychczas były podejmowane w związku z zagrożeniem tą chorobą oraz zostały określone kierunki dalszych działań.
Główne działania jakie były podejmowane w celu zabezpieczenia obszaru woj. pomorskiego przed ekspansją wirusa ASF były poświęcone:
- przygotowaniu służb do działań w przypadku wystąpienia choroby poprzez organizację ćwiczeń symulacyjnych w powiecie nowodworskim, malborskim, sztumskim i kwidzyńskim pk. GWIZD 2019
- monitorowanie ekspansji wirusa poprzez badania laboratoryjne dzików upolowanych, padłych i potrąconych w kolizjach drogowych
W dniu 04.09.2020r. w związku z pogarszającą się sytuacją szerzenia wirusa ASF za wschodnią granicą woj. pomorskiego, na terenie województwa zostały utworzone obszary objęte ograniczeniami oraz ochronne gdzie przeprowadzane są intensywne badania laboratoryjne zwierząt dzięki którym w dniu 15.05.2020r. udało się wykryć dzika, który był zarażony wirusem ASF. Dzik został pozyskany ok 2,5 km od granicy województwa.
Od 4.09.2019 do 21.05.2020 na w/w obszarach Inspekcja Weterynaryjna zbadała łącznie 4150 dzików w tym na terenie powiatu nowodworskiego 246 dzików - edukacji rolników i kontrole w zakresie zabezpieczenia bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie. Od 2018r. prowadzone są liczne szkolenia w zakresie zabezpieczenia gospodarstw przed afrykańskim pomorem świń , propagowane ulotki oraz przeprowadzane kontrole gospodarstw utrzymujących świnie. W woj. pomorskim wszystkie gospodarstwa zostały poddane takim kontrolom.
- obniżenie populacji dzika na terenach najbardziej zagrożonych aby uniemożliwić transmisję wirusa pomiędzy osobnikami tego gatunku. Wojewoda Pomorski wydawał rozporządzenia dotyczące odstrzału sanitarnego dzików na tym terenie w tym obecnie obowiązujące.
- stworzenie i utrzymanie odstraszaczy zapachowych i barier odstraszających dziki ustawionych wzdłuż rzeki Nogat oraz w Gminie Stary Dzierzgoń.
Również dzięki zaangażowaniu myśliwych Polskiego Związku Łowieckiego ZO w Elblągu udało się skutecznie utrzymywać w/w bariery i redukować populację dzika na tym terenie.
Obecnie w związku z potwierdzeniem przypadku wystąpienia choroby afrykańskiego pomoru świń u dzików Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Gdańskim:
- przekazał tuszę dzika do uprawnionego zakładu w celu utylizacji w sposób zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa,
- miejsca przetrzymywania tuszy zostały odkażone
- został wyznaczony obszar w promieniu 10 km od miejsca pozyskania dzika gdzie zostaną przeprowadzone poszukiwania w celu wykrycia ewentualnych padłych dzików
- w obszarze tym znajduje się 22 gospodarstwa utrzymujące ok. 569 szt. świń, które zostaną poddane niezwłocznie działaniom kontrolnym.